wtorek, 12 października 2021

Ćwiczenie uważności i wdzięczności

 "Wdzięczność nadaje sens naszej przeszłości, przynosi pokój na dziś i tworzy wizję jutra."

DZIEŃ DOBRY BARDZO, CUDOWNI

Wdzięczność pozwala dostrzec swoje błogosławieństwa i stworzyć równowagę z trudnościami życiowymi. Uważność pomaga radzić sobie w trudnych czasach z łaską, akceptacją i poddaniem się. Razem te praktyki pielęgnują w tobie to, co buddyści nazywają „Atmą” Zwróć uwagę na to, co masz. Świadomość i rutynowe praktykowanie uważności ,wdzięczności prowadzi do bezpośredniego doświadczenia bycia połączonym z życiem i uświadomienia sobie, że istnieje szerszy kontekst, w którym rozwija się twoja osobista historia.

Aby być wdzięcznym za małe rzeczy, musisz je najpierw zauważyć i dlatego praktyki uważności i wdzięczności idą idealnie w parze. Osoba wdzięczna to osoba uważna. Osoba uważna powinna być wdzięczna 

Wdzięczność: jej moc i jej ograniczenia

Mówiąc prościej, wdzięczność to celowa praktyka dostrzegania dobra w twoim życiu. Odnosi się do wszystkiego, co sprawia, że ​​czujesz się wdzięczny, szczęśliwy lub błogosławiony.

Oto kilka przykładów:

 • rodzina
 • przyjaciele
 • zdrowie
 • dom
 • praca
 • Twój partner
 • zwierzęta domowe
 • rzeczy osobiste
 • przedmioty sentymentalne

Moc wdzięczności

Praktykowanie wdzięczności może poprawić ogólną jakość życia na wiele sposobów.

 • lepszy nastrój
 • lepszy sen
 • zmniejszenie stanu zapalnego
 • zwiększona samoocena
 • obniżone tętno
 • obniżony poziom stresu
 • wzmocniona empatia
 • niższy poziom agresji
 • lepsza radość życia

Ograniczenia wdzięczności

Chociaż wdzięczność może pomóc ci zachować wyważoną perspektywę życia – zwłaszcza gdy sprawy są trudne lub się rozpadają – nie jest to lekarstwo na wszystko.

Wdzięczność nie może usunąć  życiowych wyzwań, takich jak utrata pracy, złamane serce czy śmierć ukochanej osoby . Trzeba odczuwać bolesne emocje . Jak mówią: trzeba to poczuć, żeby to uzdrowić.

Chociaż próba zatuszowania bólu wdzięcznością może być kusząca, może to prowadzić do toksycznego pozytywnego nastawienia, co jest zaprzeczeniem, że mają miejsce negatywne wydarzenia. Rzeczy nie są przez cały czas „lekkie i kochane” – . Wzloty i upadki są częścią życia.

Uważność oznacza bycie w pełni świadomym chwili obecnej i widzenie swojej rzeczywistości z miejsca nieosądzania, jeśli to możliwe. 

Obejmuje:

 • Dostrzeganie i akceptowanie twoich myśli, uczuć, działań i reakcji.
 • Świadomość swojego środowiska lub otoczenia.
 • Odwracanie myśli od przeszłości i przyszłości.
 • Zakorzenienie w „tu i teraz”.

Uważność uczy cię widzieć rzeczy takimi, jakie są, a nie takimi, jakimi były (lub jak chciałbyś, żeby były). Na przykład możesz regularnie stać w korku w drodze do pracy.  Zwykle jest to ogromny ból głowy, który powoduje niepokój i ogólnie utrudnia cały dzień. Jednak, gdy uświadomisz sobie, co tak naprawdę oznacza dojazd do pracy, zamiast go  nienawidzić, nadchodzi czas, aby zastanowić się nad tym, jakie masz szczęście, że masz sprawny pojazd, aby dostać się do pracy i pracę, do której możesz się udać. 

Bycie uważnym zmienia twoje postrzeganie tego doświadczenia i sprawia, że ​​jesteś za nie wdzięczny, a nie wciąż podirytowany  . 

Uważna świadomość nie polega na tworzeniu idealnego życia, by przezwyciężyć ból. Zamiast tego chodzi o zarządzanie swoją reakcją na niedoskonałe życie i uwolnienie w ten sposób twierdzy cierpienia.

Gdzie zacząć…....

Skoncentruj się na chwili obecnej.

W chwili obecnej zawsze znajdziesz powód do wdzięczności. Teraz jest jedyna rzeczywistość — przeszłość i przyszłość nie są prawdziwe. Jeśli będziesz wdzięczny za ten moment, zawsze będziesz żył z wdzięcznością.

Skupiając się na tym, co robisz teraz, nie ma miejsca na rozpamiętywanie przeszłości ani przyszłości. Jeśli twoja obecna chwila jest chwilą smutku lub frustracji, zatrzymaj się, oddychaj i obserwuj swoje uczucia z pełnym miłości współczuciem – a nie oporem. Bądź sobie wdzięczny za pełne miłości współczucie.

Wdzięczność jest dla nas zawsze dostępna, nawet jeśli jej nie czujemy. Rozpoznaj jej obecność i zwróć się do niej  w najciemniejszych chwilach. Wracaj do niej raz za razem, a zobaczysz, jak rozjaśnia twoje serce i nagradza cię ekspansywnymi, zadowolonymi i radosnymi uczuciami, które poszerzają twoją wdzięczność.

1. Jak możesz praktykować wdzięczność?

Aby praktykować wdzięczność, mówisz „dziękuję” i doceniasz to, co jest dla Ciebie ważne.

 • Poświęć kilka minut na koniec każdego dnia i zastanów się, a nawet zapisz, za co jesteś wdzięczny tego dnia. Pomyśl o ludziach, wydarzeniach lub doświadczeniach, które miały na ciebie pozytywny wpływ.
 • Zadzwoń lub napisz do kogoś, aby powiedzieć „dziękuję”.
 • Napisz do kogoś list z podziękowaniami i uznaniem. Nie musisz tego wysyłać.

2. Zatwierdź

Jest to praktyka duchowa, która z biegiem czasu i wraz z praktyką nabiera tempa. Zaczniesz dostrzegać swój codzienny świat z punktu wdzięczności i będziesz zdumiony całą dobrocią, którą przyjmujemy na  pewniaka.

3. Dziennik wdzięczności

Jest to najczęstsza praktyka wdzięczności i jedna z najskuteczniejszych. Załóż sobie dziennik i zapisz 5 rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Możesz to zrobić każdej nocy przed pójściem spać, napisz listę rzeczy, za które jesteś wdzięczny w ciągu dnia. W niektóre dni będziesz miał ekscytujące rzeczy do zapisania, a w niektóre dni będziesz spisywał proste radości. Możesz to zrobić tylko raz w tygodniu, ale rób to regularnie. Nie liczy się to, jak często to robisz, ale jak regularnie i jak szczerze.

Więc zrób to. Usiądź z długopisem  lub przy komputerze i zacznij: „Jestem wdzięczny za…”. Może będziesz musiał się tam zatrzymać na chwilę i poczekać, bo po prostu nie możesz nic wymyślić. Spokojnie  poczekaj. Poddaj się chwili. Słowa przyjdą.

Ta siła, do której się podłączasz, jest większa niż ty i jest większa niż twój problem, bez względu na to, jak duży jest. Ta fala strachu, która cię przytłacza, to nie wszystko. Jest w tobie o wiele więcej.

4. Zrób coś dla innych

Docieranie do potrzebujących i pomaganie im często przypomina nam o dobru świata. Co więcej, zastanów się nad wolontariatem  ,naucz swoje dzieci mocy dawania i wdzięczności przecież to takie proste .Dołącz do ważnej dla Ciebie sprawy. Przekaż pieniądze np. na akcje charytatywną , Podziel się z  innymi swoim czasem lub talentem. 

5. Poczuj to

W niektóre dni nie będziesz mieć natchnienia . W porządku. Po prostu zrób to mimo wszystko. A kiedy potrafisz przywołać uczucie wdzięczności w swoim sercu, pozwól mu przenikać przez każdą komórkę twojego ciała. Ucieleśnij to.

Wdzięczność wymaga pokory, którą słownik określa jako „skromną i pełną szacunku”. 

Sprawdź, gdzie odnajdziesz ja w swoim życiu.

6. Ćwicz wdzięczność w chwili obecnej:

W ciągu dnia zatrzymaj się na chwile kilka razy , przypomnij o wdzięczności ,powiedz  „Jestem wdzięczny”.

Osobiście zaczynam to robić z poranną kawą. 

Kiedy pijesz pierwszą filiżankę kawy, usiądź wygodnie i pomyśl o rzeczach, za które jesteś wdzięczny. 

Możesz nawet zacząć od wdzięczności za:

 • Ciepło trzymanego przez Ciebie kubka kawy
 • Aromat kawy
 • Pierwszy łyk kawy
 • Piękny poranek
 • Początek nowego dnia pełen obietnic
 • Cisza tuż przed oficjalnym rozpoczęciem dnia

Poruszanie się przez dzień ze świadomością i wdziękiem w ten sposób będzie pomocne ,  kiedy usiądziesz, aby napisać listę wdzięczności wieczorem ponieważ  te rzeczy przyjdą Ci od razu do głowy.

Kiedy znajdziesz się w złej sytuacji w ciągu dnia , zapytaj: Czego mogę się nauczyć? Kiedy spojrzysz wstecz na to bez emocji, za co będę wdzięczny?

7. Rzeczy, które uważasz za oczywiste

Wyobraź sobie, że tracisz niektóre rzeczy, które uważasz za oczywiste, takie jak dom, zdolność widzenia lub słyszenia, zdolność chodzenia lub wszystko, co obecnie zapewnia ci komfort. Następnie wyobraź sobie odzyskiwanie każdej z tych rzeczy, jedna po drugiej, i zastanów się, jak bardzo byłbyś wdzięczny za każdą z osobna.

8. Spójrz na rzeczy z każdej perspektywy

Oczywiście sprawy nie zawsze układają się po twojej myśli. Jednak wdzięczność nie jest emocją zarezerwowaną dla tych chwil, kiedy dostajesz to, czego chcesz. Kiedy coś pójdzie nie tak, możesz użyć mocy wdzięczności, aby uwolnić niektóre negatywne emocje, które możesz odczuwać z powodu porażki lub niepowodzenia, którego właśnie doświadczyłeś.

Po negatywnym wydarzeniu spójrz na wszystko z odpowiedniej perspektywy, pamiętając, że każda trudność niesie w sobie nasiona równej lub większej korzyści.

 W obliczu przeciwności zadaj sobie następujące pytania:

 • Co w tym dobrego?
 • Czego mogę się z tego nauczyć?
 • Jak mogę z tego skorzystać?
 • Czy jest coś w tej sytuacji, za co mogę być wdzięczny?

9. Ćwicz uważność, aby docenić każdą chwilę

Skoncentruj się na chwili obecnej. Zwróć uwagę na to, co jest wokół ciebie. Użyj wszystkich swoich zmysłów: Co widzisz, czujesz, słyszysz, wąchasz, smakujesz? Doświadczanie tego, co jest tuż przed tobą, jest jednym z najpewniejszych sposobów na zachowanie wdzięcznego serca. Pomaga to również zapewnić, że nie przegapisz ani jednego błogosławieństwa!

Wdzięczność i uważność same w sobie są potężne. W połączeniu mogą pomóc Ci cieszyć się chwilą obecną oraz radzić sobie z wyzwaniami życiowymi, które niejednokrotnie  pojawiają sie naszym życiu .

"Wdzięczność może przekształcić zwykłe dni w dziękczynienie, zamienić rutynowe prace w radość, a zwykłe okazje w błogosławieństwa."

*William Arthur Ward

autor: Wioletta TylmanAcademy Of  Energy Crd.

Miłość we mnie pozdrawia Miłość w Tobie 
CUDOWNEGO DNIA 
ŚLEDZ AKADEMIĘ NA FACEBOOK I INSTAGRAMIE 

e-mail academy.of.energy.crd@gmail.com 

Polska (0048) 570 851 655

Wielka Brytania  (0044)7511961102

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mistrzowska Liczba 77

Mistrzowska Liczba 77 Witajcie WSTĘP Mistrzowskie liczby to kolejno:  11, 22, 33,  44 ...  aż do  99   Osoba urodzona pod mistrzowską wibra...